top of page

"Діалог для медіаторів": успішно завершено проєкт для підтримки професійної спільноти


“Дуже важливо знати, що діалогові проєкти є навіть у часи, коли зусиль вимагає фізичне виживання... Участь у діалогах зараз складна, але дуже ресурсна у підсумку. Чудово було мати підтримку, щоб організувати діалог для медіаторів – фахівців, які працюють з конфліктами, залишаючись людьми, які мають власні конфлікти”, — зазначила президентка Національної асоціації медіаторів України та членкиня Спільноти Практиків Діалогу України Катерина Наровська.


“Спільнота медіаторів показала, що фахівці мають готовність не лише працювати з конфліктами інших, а й визнавати і спільно досліджувати різність думок та досвідів медіаційної практики, підтримувати діалог всередині спільноти, спільно шукати шляхи розвитку професії”.




Учасники Спільноти Практиків Діалогу України спільно з Національною асоціацією медіаторів України завершили реалізацію проєкту "Діалог для медіаторів", спрямованого на зміцнення професійної спільноти медіаторів та підтримку внутрішньої взаємодії та професійної спроможності, навіть в умовах війни та змін у соціально-економічному контексті.


Команда проєкту: ініціаторка та координаторка: Анна Валенса, фасилітатори: Катерина Наровська, Наталія Мудрак, Олег Овчаренко, Альона Кухар.


Проєкт був спрямований на формування середовища порозуміння та розвиток взаємодії в професійній спільноті медіаторів на тлі викликів війни в Україні. Медіатори, як професіонали, які допомагають конструктивно вирішити конфлікт, першими приймають на себе тягар напруг та суперечностей, які постають в особистих стосунках, організаційній взаємодії, на рівні громад та між спільнотами на всіх рівнях суспільства під час війни. Саме тому вони потребують підтримки і створення умов для обговорення та прийняття рішень.


Виклики тривалого впливу стресу, соціальних змін, переміщення в межах і поза межами країни, накопичення ефекту матеріальних і людських втрат та інші загрози підвищують рівень конфліктності в суспільстві і ставлять перед медіаторами нові завдання, пов’язані як з особистісними, так і з професійними складнощами.

Застосування фасилітованого діалогу в контексті взаємодії медіаторів дає можливість працювати зі складними ціннісними питаннями і викликами, які виникають у процесі професіоналізації медіаторів, розвитку медіаційної практики та культури альтернативного вирішення спорів в Україні.


Під час реалізації проєкту було досягнуто кілька важливих результатів:

  • Конструктивні обговорення: медіатори брали участь у дискусіях на теми визнання в суспільстві професії медіатора та просування послуги медіації з урахуванням потреб і запитів клієнта та медіатора, етики медіатора, "брендів" медіатора та медіації, ціннісного позиціонування послуг на ринку на рівнях особистості (медіатора), команди (компанії, ГО) та спільноти медіаторів загалом. Через конфліктно-чутливий формат вдалося виокремити ключові для спільноти теми, що дозволить надалі говорити глибше, зачіпати складні питання та створювати рішення, релевантні сучасному етапу розвитку спільноти.

Діалог був прожитий як цінний інструмент, безпечний простір, платформа для організації якісної взаємодії серед членів НАМУ – навіть у потенційно чи актуально конфліктних темах.


  • Зміцнення професійної ідентичності: обмін досвідом та думками сприяв зміцненню зв’язків серед медіаторів, підвищуючи довіру та професіоналізм у спільноті. Відкрите спілкування на складні теми в груповому форматі з допомогою інструменту діалогу з колегами-медіаторами активізує цікавість членів спільноти до співдії та розширення уявлень про грані ідентичності медіатора, до професійного самовизначення та мережування.


  • Розроблено методологію застосування фасилітованого діалогу у професійних та експертних спільнотах, яку тепер можна застосовувати на практиці в інших галузях.


Члени Спільноти познайомилися з методом фасилітованого діалогу як підходом і інструментом, що дозволяє говорити на складні теми, уникаючи тиску швидких рішень та емоційного розхитування щодо невирішених напруг та суперечностей. Це є інструментом саморефлексії та кроком професійного розвитку для медіаторів.

Діалог виявився простором більш безпечної, ніж зазвичай, розмови про складне у спільноті і прецедентом того, що "можливі локальні смислові розмови там, де немає поки що загального консенсусу".


Проведення циклу фасилітованих діалогових зустрічей підтвердило необхідність і ефективність інтеграції цього формату в практику взаємодії між медіаторами для зміцнення горизонтальних зв’язків у спільноті та сприяння розвитку професії медіатора. Проєкт показав, наскільки важливі діалог і співпраця для професіоналів у часи війни та соціальних змін.


Результати проєкту стали основою для подальшого обговорення напрацювань діалогових зустрічей на конференції "Роль діалогу і медіації в часи війни і відновлення України. Спираючись на досвід 30 років медіації, 10 років діалогу в Україні" 20-21 листопада 2024 року.


Робота у форматі фасилітованого діалогу була продовжена НАМУ під час Місячника Медіації в Україні – 6 грудня 2024 року проведено діалог на тему "Ціннісна пропозиція медіації на ринку України: як зробити медіацію ближчою для українців?".

Проєкт був підтриманий Robert Bosch Foundation за участі Спільноти Практиків Діалогу України.

Comments


Є питання? Напишіть нам

bottom of page